Partneri

Žiadateľ

Slovenská technická univerzita v Bratislave

Žiadateľom projektu je Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU, www.stuba.sk), najväčšia a najstaršia technická univerzita na Slovensku s renomovanou vedecko-výskumnou základňou, skúsenými výskumníkmi a erudovanými pedagógmi, so systematicky budovanou sieťou vedeckých knižníc. Vedecký výskum a vysokoškolské vzdelávanie zabezpečuje 7 fakúlt a 9 univerzitných pracovísk. STU má zapísaných 16 patentov a množstvo úžitkových vzorov. V organizácii je zriadený útvar  „Kancelária spolupráce s praxou“, ktorý má na starosti ochranu duševného vlastníctva Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Fakulta elektrotechniky a informatiky (ďalej aj „FEI STU“, http://www.fei.stuba.skje s 411 zamestnancami (z toho 32 profesorov, 47 docentov, 88 odborných asistentov a 100 výskumných pracovníkov) a 184 študentmi v 10 doktorandských programoch najväčšia elektrotechnická fakulta v SR. Pracoviská FEI STU sú zamerané na informačné a komunikačné technológie, aplikovanú informatiku, elektrotechniku, fyzikálne a jadrové inžinierstvo, elektroenergetiku, automobilovú mechatroniku, robotiku a kybernetiku a mikroelektroniku a fotoniku. V projekte bude zapojené najmä pracovisko Ústav robotiky a kybernetiky – ÚRK FEI STU. FEI STU je zároveň zapojená do projektu Univerzitného vedeckého parku STU v Bratislave. Je dlhodobo úspešná v získavaní grantov v rozličných národných aj medzinárodných schémach. Aktuálne je na fakulte riešených 33 projektov  z grantov APVV, 38 VEGA a 12 KEGA grantov, podieľa sa na 2 projektoch z  výziev MŠVVaŠ pre stimuly výskumu a vývoja pre podnikateľov. Zo zahraničných grantov je riešených 11 projektov Horizont 2020, 6 projektov zo 7. rámcového programu EÚ a 7 projektov z iných schém (Leonardo, NATO, DAAD, CEEPUS, COST, bilaterálna spolupráca). V programovom 2007-2013 období bola FEI STU zapojená do viac ako 20 projektov podporených z Operačného programu výskum a vývoj. FEI STU je zapojená v množstve medzinárodných výskumných konzorcií (najmä cez  programy H2020 a 7. RP) a národných výskumných centier (najmä cez projekty podporené z OP VaV). Na fakulte pôsobí takisto Národné centrum robotiky, ktoré bolo založené v roku 2015 pod hlavičkou FEI STU. Národné centrum robotiky je zapojené najmä vo výskumných projektoch spolupráce s praxou.

STU je ako zodpovedný riešiteľ skúseným partnerom, čo je podporené viacerými úspešne realizovanými projektmi nielen v grantových schémach, ale aj v priamej spolupráci s praxou. Keďže má bohaté skúsenosti z transferu technológie aj zo spolupráce s inými výskumnými inštitúciami, je vhodným žiadateľom projektu takéhoto rozsahu. Po obsahovej stránke sa kolektív skladá nielen zo skúsených profesorov s bohatým výskumom v oblasti automatizácie a riadenia (prof. Duchoň a prof. Moravčík), ale aj mladých vedeckých pracovníkov (doc. Babinec, Ing. Dekan, PhD., Ing. Chovanec, PhD.). Kolektív je doplnený skúsenými vedeckými pracovníkmi (doc. Vachálek, doc. Takacs) a doktorandami (Ing. Stanko, Ing. Závodník, Ing. Černaj). Treba zdôrazniť, že pracovníci majú už skúsenosti vo výskume v oblasti bezpilotných lietajúcich prostriedkov, napr. VEGA 1/0752/17 – Metódy inteligentného riadenia bezpilotných lietajúcich prostriedkov pre inšpekciu v priemyselnom prostredí, realizovaná pod vedením doc. Babinca. V tíme sú aj pracovníci skúsení v oblasti návrhu elektroniky. Z tohto dôvodu je aktivita 4 (Riadenie samotného dopravného prostriedku) realizovaná práve na pôde STU. 

Žiadateľ – STU

Webové sídlo: www.stuba.sk

Partner

AerobTec, s.r.o.

Aerobtec s.r.o. (www.aerobtec.com) založená v roku 2011 na pôde Univerzitného inkubátora Slovenskej Technickej Univerzity dvomi študentmi doktorandského štúdia a ich školiteľom. Firma sa už od počiatku venovala VaV činnosti v oblasti robotiky, automatizácie, najmä bezpilotných lietajúcich prostriedkov/dronov. Počas doterajšieho pôsobenia priniesla firma na trh vysoko inovatívne produkty a riešenia, ktoré boli výsledkom interných VaV aktivít kolektívu. Ako príklad je možné uviesť jedinečnú inováciu pre výrobný závod VW Slovakia v Bratislave v podobe stroja na automatické čistenie falcovacích nástrojov, certifikované výškomery pre súťaže F5J FAI, čierne skrinky pre banské lokomotívy, zariadenia na sledovanie pasuceho sa dobytka s klasifikáciou vykonávanej činnosti, výkonové systémy a pohonné jednotky FOC pre drony s prediktívnou diagnostikou či riadiacu elektroniku pre drony do priemyselného prostredia. Firma AerobTec je pôvodcom jedného patentu a úžitkového vzoru s priamym využitím v automobilovom priemysle a ďalší patent je aktuálne v konaní (počítadlo svetelných impulzov s optickým vláknom). Aktívne spolupracuje s viacerými VaV organizáciami na Slovensku a vo svete, ako napríklad University of New EnglandMedzinárodná Letecká Federácia FAIVolkswagen Slovakia. Pracovníci spoločnosti publikujú vo významných svetových časopisoch vrátane časopisov evidovaných v databáze Current Contents. AerobTec, s.r.o. má zavedený a certifikovaný systém manažérstva kvality podľa noriem STN EN ISO 9001:2015. Firma má infraštruktúru potrebnú na úspešnú realizáciu potrebných VaV aktivít, má tiež prístup k infraštruktúre Národného robotického centra v rámci Memoranda o spolupráci.   

Partner 01 – AerobTec, s.r.o.

Webové sídlo: www.erobtec.com

Partner

MEDIREX GROUP ACADEMY n.o.

Medirex Group Academy, n.o. (ďalej aj „MGA“) (https://www.medirexgroupacademy.sk) je vedecko- -výskumnou a vzdelávacou neziskovou organizáciou, ktorej činnosť je zameraná na oblasť vedy a výskumu v oblasti biomedicíny vo verejnom záujme a s tým súvisiaca aj podpora vzdelávania zameraná prioritne na humanitné biomedicínske smery. Organizácia má dlhodobé skúsenosti v oblasti výskumu molekulárnej diagnostiky, ktoré využije pri riešení aktivity projektu. MGA je držiteľom osvedčenia o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj. Má za sebou niekoľkoročné bohaté skúsenosti s realizáciou výskumných projektov (tak projektov financovaných z Operačného programu Výskum a vývoj – 3 úspešne zrealizované projekty, ako aj vlastné interné projekty), kde sa primárne zameriava na výskum v oblasti biomedicíny a vývoj nových diagnostických metód a postupov v oblasti biomedicíny, so zameraním na genetiku a genomiku, metabolomiku, proteomiku, diagnostiku a prevenciu onkologických a civilizačných ochorení, medzi významné projekty patria: 

  • Dobudovanie technickej infraštruktúry v oblasti výskumu diagnostických postupov a metód v rámci včasnej diagnostiky najčastejších onkologických ochorení u žien, ITMS 26210120026, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (1.1.2013- 18.11.2014) 
  • Centrum výskumu závažných ochorení a ich komplikácií, ITMS 26240120038, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (13.02.2014 – 31.12.2015)
  • Dobudovanie multidisciplinárneho centra pre biomedicínsky výskum – BIOMEDIRES, ITMS 26210120041, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (20.06.2015-31.12.2015).

Okrem uvedených projektov realizovala niekoľko výskumných štúdií financovaných z vlastných zdrojov: HPVSCREEN (2.2017-6.2018), Štúdia LadyCare (2.2015-3.2019). Cieľom je využiť výsledky výskumu v klinickej praxi, implementovať poznatky vedy a biomedicínskeho výskumu do diagnostickej a terapeutickej praxe. Vzhľadom na rýchly rozvoj technologickej infraštruktúry a IKT si uvedomuje nevyhnutnosť prepojenia biomedicínskeho výskumu aj s bioinformatikou a digitálnymi technológiami. V neposlednom rade je pre MGA prioritou aj realizácia multidisciplinárneho výskumu v rôznych oblastiach, ktoré súvisia s biomedicínou. MGA sa snaží zapojiť aj do nadnárodných výskumných projektov a podporuje transfer know-how zahraničných výskumných skupín, akademických inštitúcií aj do výskumných aktivít MGA a budovaného Centra excelentného výskumu. Pre naplnenie cieľov spolupracuje s renomovanými slovenskými vedecko-výskumnými pracovníkmi a vytvára partnerstvá s renomovanými akademickými i laboratórnymi partnermi v SR (napr. UK Bratislava, UPJŠ Košice, STU Bratislava a pod.) a v zahraničí (napr. univerzity v SRN, Francúzsku, Veľkej Británii; Labor Limbach & Kollegen, Heidelberg; MVZ für Zytologie und Molekularbiologie Frankfurt, GbR (CytoMol), Frankfurt, DE; SPADIA lab, a.s., Ostrava, ČR; ALAB Laboratóriá, Poľsko).

Partner 02 – MEDIREX GROUP ACADEMY n.o.

Kontaktná osoba:
Mgr. Diana Ďuricová

Tel. č.: +421 908 290 376
Mail: diana.duricova@medirexgroupacademy.sk

Webové sídlo: www.medirexgroupacademy.sk

Partner

Žilinská univerzita v Žiline

Žilinská univerzita v Žiline predstavuje stabilnú vedecko-výskumnú organizáciu v rámci SR od jej vzniku (65 rokov) a jej hlavná odborná činnosť profilovaná do oblasti dopravy, inteligentných dopravných systémov, IKT, elektrotechniky a strojárstva. Kľúčové existujúce vedecké kapacity žiadateľa predstavujú tím medzinárodne uznávaných odborníkov a tento tím je zložený z vedeckých pracovníkov dlhoročne pôsobiacich v organizácii. Univerzita disponuje rozsiahlou výskumnou infraštruktúrou pre realizáciu výskumu. Tá je tvorená výskumníkmi, pracujúcimi v predmetnej oblasti. Zázemie výskumu tvorí Univerzitný vedecký park, Výskumné centrum Žilinskej univerzity a výskumná základňa technických fakúlt Žilinskej univerzity v Žiline.Na základe  doterajších výsledkov vo vedeckovýskumnej činnosti, projektov z domácich a zahraničných grantových schém, projektov zo ŠF EÚ vrátane Univerzitného vedeckého parku a Výskumného centra Žilinskej univerzity a vytvorených excelentných pracovísk sú prioritnými smermi výskumu na Žilinskej univerzite Inteligentné dopravné systémy zahrňujúce dopravu, dopravné prostriedky, dopravnú cestu, Smart Cities, prognózovanie a modelovanie dopravných systémov; Inteligentné výrobné systémy zahrňujúce priemysel, výrobu, materiály, Factory of Future, inovácie výrobkov, technológií a služieb v súlade so zásadami Industry 4.0; Bezpečnosť s prvkami budovanie komplexnej bezpečnosti spoločnosti, krízového manažmentu a ochrany osôb, majetku, informácií a životného prostredia, zvyšovania úrovne bezpečnosti kritickej infraštruktúry.

Kľúčové vedecké kapacity žiadateľa predstavujú tím svetovo rozpoznateľných odborníkov. Tento tím je zložený z vedeckých pracovníkov, ktorých pôsobnosť v organizácii žiadateľa možno stotožniť s dlhoročnou profiláciou UNIZA. Činnosť týchto odborníkov značnou mierou prispela k výraznému rozvoju tejto organizácie v rámci SR ako aj celosvetového dopadu a to najmä z hľadiska implementácie postupov zavedených vo svetových výskumných a vývojových inštitúciách, resp. na zahraničných univerzitách. Ide o odborníkov, ktorý predstavujú jadro VaV tímu v rámci organizácie UNIZA a v súčasnosti dosahujú svetové indikátory kvality z hľadiska hodnotenia VaV činnosti. Okrem týchto odborníkov disponuje UNIZA špičkovým technickým laboratórnym vybavením, ktoré je zamerané na oblasť leteckej dopravy, kde má UNIZA viac ako 65 ročnú tradíciu v Československu.

Partner 03 – Žilinská univerzita v Žiline

Webové sídlo: www.uniza.sk